Funkcjonalny dom - o czym pamiętać?

26-09-2016

Przygotowując projekt wewnętrzny naszego domu zależy nam w szczególności na tym, by był on funkcjonalny i spełniał nasze potrzeby. Funkcjonalność domu to nie tylko zoptymalizowana liczba korytarzy czy duża kuchnia. Na funkcjonalność naszego domu składa się wiele różnych czynników i warto je wszystkie przeanalizować dla stworzenia wygodnego wnętrza. Wymaga to jednak analizy osobno każdego z pomieszczeń.

Zaczynając od wejścia do domu już tu musimy spełnić pewne kryteria. Pamiętajmy, że jest to wizytówka naszego domu i to ona wywiera pierwsze wrażenia na gościach. Nasza strefa wejściowa stanowi pewnego rodzaju centrum do dalszej komunikacji dlatego też powinna być odpowiednio ukształtowana a minimalna jej wielkość powinna wynosić 6 m.kw. Jest to ważny punkt, który ma zapewnić nam i gościom swobodę. Zatem w przedsionku powinno być tyle miejsca by spokojnie mogła zmieścić się tam szafa na kurtki czy parasole ale i ewentualne miejsce na postawienie walizek. Wszystko powinno być tak zorganizowane żeby nie krępowało ruchów podczas zdejmowania odzieży wierzchniej czy butów i tak by nikt nie musiał się przepychać między sobą. Warto pomyśleć także nad zadaszeniem wejścia żeby goście podczas deszczu nie musieli moknąć zanim zostaną wpuszczeni do domu.

Pozostając przy temacie gości, bardzo istotnym punktem jest zadbanie o osobną toaletę dla nich (jeśli jest to dom z użytkowym poddaszem, toaleta taka powinna znajdować się na parterze). Toaleta musi zapewniać dyskrecję dlatego też najlepszym usytuowaniem jej byłoby pomieszczenie znajdujące się niedaleko przedsionka. Takie rozwiązanie zapewni również swobodny dostęp do toalety dzięki czemu nasz gość nie będzie się krępował skorzystać z niej, nie musząc jednocześnie przeszkadzać innym domownikom.

Załóż swój blog budowlany

ZAŁÓŻ BLOG
Strona używa plików cookies